»Zahodne države se dobro počutijo, ker sklenejo pogodbo in menijo, da so bili njihovi odpadki reciklirani in da s tem spoštujejo okoljsko zakonodajo in postavljene cilje. A resničnost je drugačna – mnogo smeti konča v državah, ki ne vedo, kam z njimi in kako jih predelati.«
»Zaenkrat še ne govorimo o lokaciji, a se o tem pogovarjamo. Za večje države, kot sta Francija in Finska je razumljivo, da gradijo svoja odlagališča. A v primerjavi z njimi imamo mi izredno majhno količino izrabljenega goriva, zato bi bilo smiselno zgraditi skupno odlagališče za več za držav.«
»To milo kaznovanje nas negativno preseneča. Država kršilcem omogoča ali pa nakazuje, da se splača kršiti predpise.«
»Najti lokacijo, kamor bi vsi v Sloveniji odpeljali to frakcijo, je umetnost oziroma veliko vprašanje. Ne vem, kdo v Sloveniji bi dovolil, da bi se to odpeljalo k njim.«
»Več let smo delali različne študije raziskav materialov, predvsem kako vplivajo različni dejavniki na staranje betonov. Preučevali smo, kakšne betone moramo uporabiti, kakšne agregate, kakšne materiale, da bo silos čim dlje opravljal funkcijo, ki smo mu jo pripisali. To je zadrževanje teh odpadkov v samem silosu.«
»Mi smo predlagali, da bi ministrstvo z javnim razpisom izbralo enotnega prevzemnika za to lahko frakcijo.«
»Zbalirano odpadno embalažo in tudi lahko frakcijo, ki je je v Sloveniji več kot 100 tisoč ton, lahko nekje začasno poskladiščimo, umestimo v prostor objekt za energetsko izrabo odpadkov in potem to gorivo tudi energetsko izrabimo.«
»Zelo pomembno je, da se upoštevajo navodila ministrstva, civilne zaščite, občin in komunalnih podjetij.«
»Kaj bomo? Bomo to zbalirali? In kam bomo dali. Nihče ne razmišlja, da črnih zabojnikov za mešane komunalne odpadke ne bi pobirali.«
»Energetika kot naročnik prevzema odpadka nima pristojnosti za ugotavljanje nepravilnosti na strani zbiralca odpadka, to pristojnost ima inšpektorat za okolje in prostor.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju